شمیم وصال

مرکز تحقیقات و پژوهش سایبری

شمیم وصال

مرکز تحقیقات و پژوهش سایبری

کمک ماليکمک مالي به ما

مبلغ هدیه 1000 تومانپرداخت آنلاين
کمک ماليکمک مالي به ما

واريز مبلغ دلخواهپرداخت آنلاين
طبقه بندی موضوعی
آخرین مطالب
تماس با ما

ابزار نظر سنجی

۲۵ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۵ ثبت شده است

اندیشکده آمریکایی «بیکر» و مرکز مطالعات انرژی آمریکا، به طور مشترک میزبان سمیناری یک روزه با عنوان «درون توافق هسته‌ای با ایران» در ماه گذشته در دانشگاه رایس واقع در هیوستون تگزاس بودند که در آن روابط ایران و آمریکا پس از توافق، از جنبه‌های مختلف مورد بحث قرار گرفت. مهمان ویژه این مراسم «وندی شرمن»، معاون پیشین وزارت خارجه آمریکا و مذاکره کننده ارشد این کشور در مذاکرات هسته ای با ایران بود که سخنان او در این سمینار، پیش از این در مشرق منتشر شده بود.

آمریکا بدنبال تغییرات تدریجی و بلند مدت در ایران
اندیشکده آمریکایی «بیکر» و مرکز مطالعات انرژی آمریکا، به طور مشترک میزبان سمیناری یک روزه با عنوان «درون توافق هسته‌ای با ایران» در ماه گذشته بودند

در کنار شرمن، دیگر مهمان بسیار مهم برنامه که به لحاظ سوابق و موقعیت‌های شغلی خود حتی به نوعی از شرمن هم بالاتر قرار داشت، "فیلیپ اچ گوردون" بود؛ گوردون هم اکنون عضو ارشد «شورای روابط خارجی» آمریکا و اندیشکده «بروکینگز» و مشاور «گروه آلبرایت بریج استون» که یک موسسه پرنفوذ مشاوره راهبردی و اقتصادی به ریاست مادلین آلبرایت، وزیر خارجه پیشین آمریکا است. او که در سال 2008 در کمپین انتخاباتی اوباما مسوول امور اروپای تیم او بود، در سال های 2013-2009 به عنوان دستیار وزیرخارجه در امور اروپا و اوراسیا و در سال‌های 2015-2013 به عنوان عضو شورای امنیت ملی در پست «دستیار ویژه رییس جمهور و هماهنگ کننده امور خاورمیانه، شمال آفریقا و منطقه خلیج فارس» فعالیت می‌کرد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۸ ارديبهشت ۹۵ ، ۱۳:۴۰
مدیریت سایت

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (شنبه) در دیدار جمعی از مدیران، مدرسان و طلاب حوزه های علمیه تهران، «هدایت فکری و دینی»، «هدایت سیاسی و بصیرت افزایی» و «راهنمایی و حضور در عرصه خدمات اجتماعی» را سه وظیفه عمده روحانیت برشمردند و تأکید کردند: طلاب باید با کسب صلاحیتها و آگاهیهای لازم، در دنیای متفاوت امروز خود را برای ایفای مسئولیتهای تعیین کننده در جامعه آماده کنند.حضرت آیت الله خامنه ای با توصیه به طلاب برای قدر دانستن ارزشها و مسئولیتهای طلبگی افزودند: اگر همه تخصصهای مورد نیاز یک جامعه به بهترین شکل وجود داشته باشد اما جامعه، دینی نباشد، آن ملت در دنیا و آخرت دچار خسران و مشکلات واقعی خواهد بود و این مسئولیت عظیم یعنی تبدیل جامعه به جامعه ای دینی، بر عهده علما و روحانیت و طلاب است.

ایشان مفهوم هدایت دینی را «تبیین اندیشه های ناب اسلامی» خواندند و با اشاره به تأثیر فضای مجازی در افزایش شبهات دینی و وجود انگیزه های سیاسی برای تزریق افکار منحرف و غلط در ذهن جوانان تأکید کردند: این میدان، میدان واقعی جنگ است و روحانیون و طلاب باید مسلح و آماده، وارد عرصه مقابله با شبهات و تفکرات غلط و انحرافی شوند.

رهبر انقلاب، «اسلام ارتجاعی، متعصب، بدون فهم حقایق معنوی و دچار جمود در ظواهر» را، نمود واقعی تفکرات انحرافی برشمردند و افزودند: در لبه دیگر این قیچی، «اسلام التقاطی» و «اسلام آمریکایی» مشغول مقابله با «اسلام ناب» هستند.

رهبر انقلاب، «درک اسلام ناب و متکی بر کتاب و سنت» را با ابزار خرد و اندیشه اسلامی، وظیفه مهم روحانیون برشمردند و افزودند: راه انبیاء، ترویج این تفکر اصیل است و روحانیون نیز ادامه دهنده‌ی همین راه سعادت بخش یعنی هدایت دینی مردم هستند.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۶ ارديبهشت ۹۵ ، ۱۴:۲۲
مدیریت سایت
هرچند فرهنگ‌های سراسر دنیا بر سنت‌ها، عقاید و قواعد خودشان که باعث خاص شدن آن‌ها می‌شود، ارزش می‌نهند، رسانه‌های اجتماعی، افراد سراسر دنیا را بدون توجه به تفاوت‌ها و مرزهای جغرافیایی [به یکدیگر] پیوند می‌دهد. بر اساس عقیده چن و ژانگ (2010)، «فشردگی زمان و فضا، به دلیل «هم‌گرایی» رسانه‌های جدید و «جهانی شدن»، جهان را به حوزه تعاملی بسیار کوچک‌تری تبدیل کرده است.» مردم در سراسر دنیا در ثانیه‌هایی که پیام ها را ارسال و دریافت می کنند، می‌توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند.

رسانه‌های اجتماعی جدید، افراد را از فرهنگ‌های مختلف در «دهکده‌ی جهانی» کنار یک‌دیگر آورده است. در طول [فرایند] سازگاری فرهنگی، افراد از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند تا درباره کشورهای میزبان بدانند، به روابطی دست پیدا کرده و آن را توسعه بخشند، و همچنین از رویدادهایی که در کشور خودشان اتفاق می افتد نیز مطلع باقی بمانند.

ارتباط و تعامل، عواملی کلیدی و موثر برای درک این‌که چگونه رسانه‌های اجتماعی بر سازگاری بین فرهنگی اثر می‌گذارد، هستند.

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۵ ارديبهشت ۹۵ ، ۰۸:۵۲
مدیریت سایت

ندیشکده جیمز بیکر (The James A. Baker III Institute for Public Policy) در یکی از جدیدترین گزارش‌های خود تحت عنوان «یک سال پس از معامله هسته‌ای: آیا ایران در حال تعدیل است؟» به سنجش میزان تاثیرگذاری مذاکرات هسته‌ای در روابط ایران و آمریکا در یک سال اخیر پس از توافق هسته‌ای پرداخته است.

اندیشکده بیکر بیان می‌کند که ایران در حال تغییر است،‌ اما معامله هسته‌ای بیشتر محصولِ‌ این تغییر است تا علت آن و معتقد است که: «اینطور نیست که تغییر در ایران، مسیر کاملاً «خوب» یا «بدی» را با توجه به منافع آمریکا به همراه خواهد داشت»؛ این موسسه پژوهشی سپس برای کمک به تغییر رفتار ایران، پیشنهادهایی مانند حمایت از حقوق بشر و آزادی‌های مدنی و همچنین استفاده از استراتژی :چماق و هویج" را به دولت آمریکا و مقامات غربی می‌دهد: «آمریکا و دیگر مقامات غربی ضمن توجه دقیق به پویایی‌های داخلی ایران و نیز حفظ وفاداری خود به حمایت‌های دیرین‌شان از حقوق بشر و آزادی‌های مدنی، باید نسبت به قدرت خود برای شکل‌دهی پویایی‌های داخلی این کشور محتاطانه عمل کنند و در عوض تمرکز خود را معطوف به تأثیرگذاری بر سیاست‌های منطقه‌ای و خارجی خود از طریق تلفیقی از مشوق‌ها و بازدارنده‌ها کنند، و از ابزارهای مختلف، از فشار گرفته تا وارد عمل شدن، در خدمت یک استراتژی منطقه‌ای وسیع‌تر استفاده کنند».

راهکارهای تغییر رفتار ایران پس ازبرجام + دانلود
اندیشکده بیکر بیان می‌کند: ایران در حال تغییر است،‌ اما معامله هسته‌ای بیشتر محصولِ‌ این تغییر است تا علت آن
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۵ ارديبهشت ۹۵ ، ۰۸:۳۵
مدیریت سایت

رهبر انقلاب، موضوع امنیت را بسیار مهم و در درجه اول اولویت خواندند و با تأکید بر اینکه بدون امنیت، زندگی روزمره مردم و فعالیتهای علمی، دانشگاهی، اقتصادی و اداره کشور امکان پذیر نیست، گفتند: اقدام و عمل در حوزه اقتصاد مقاومتی و شکل گیری شجره طیبه اقتصاد درون زا نیز نیازمند امنیت است.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۰ ارديبهشت ۹۵ ، ۰۹:۴۱
مدیریت سایت
ر جنگ داخلی سوریه، طیف متنوعی از نیرو‌ها و بازیگران موافق و مخالف همدیگر در حال نقش آفرینی و مبارزه هستند که در صورت نشناختن آن‌ها نمی‌توان درک درستی از وضعیت جنگ و بحران در سوریه داشت.

 در همین زمینه، روزنامه ایندیپندنت چاپ لندن در مطلبی در قالب یک تصویر گرافیکی به ۱۵ بازیگر دولتی، غیردولتی و تروریستی حاضر در میدان سوریه اشاره کرده است. 

در این مطلب آمده است: به دنبال توافق میان انگلیس و فرانسه در خلال جنگ جهانی اول (توافق سایکس-پیکو) و تقسیم امپراتوری عثمانی مطابق اهداف استعماری، اثرات این توافق را می‌توان هم اکنون در سوریه دید. سوریه کنونی عرصه مبارزه و جنگ میان بازیگران مختلف داخلی و خارجی است. 

در همین زمینه، چارلز لیستر متخصص امور خاورمیانه نموداری از نیروهایی را که در سوریه با یکدیگر مبارزه می‌کنند ترسیم کرده است.

نمودار دوستی‌ها و دشمنی‌ها در سوریه و خاورمیانه

در نمودار بالا، همان طور که مشخص است ۱۵ نیروی دولتی، غیردولتی و تروریستی به اهداف، منافع و ملاحظات همپوشان یا متفاوت در حال مبارزه و یا همکاری با یکدیگر هستند. نکته مهم اینکه به غیر مبارزات دولت سوریه، ۵ بازیگر دولتی دیگر شامل ایالات متحده، روسیه، ایران، ترکیه و رژیم اسرائیل مستقیم در حال نبرد و مبارزه در سوریه برای دنبال کردن اهداف و ملاحظات متفاوت و یا همپوشان خود هستند. 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۰ ارديبهشت ۹۵ ، ۰۹:۳۸
مدیریت سایت

یکی از جذابیت‌های رسانه‌های اجتماعی فراهم آوردن بستری برای شهرت آسان است. نوجوانان که این احساس در آن‌ها قوی‌تر است، میل دارند مدت‌زمان بیشتری را صرف خیال‌پردازی شهرت کنند.

«اِسِنا اونیل» دختری آمریکایی است که در شش سال گذشته تمام زندگی خود را صرف انتشار عکس‌های شخصیِ بی‌نقص و مبتنی بر مد روز قرار داده بود. او یکی از ستارگان شبکه‌های اجتماعی، با بیش از پانصدهزار فالوور در اینستاگرام بود تا اینکه دچار بحران روحی شد و به پوچی زندگی خود پی برد.

او در آخرین پست خود نوشته: «بخش عظیمی از نوجوانی‌ام را در شبکه‌های اجتماعی گذراندم و به این شبکه‌ها، به تأیید دیگران، استاتوس نوشتن و آراستن ظاهر و قیافه‌ام، معتاد شده‌ام.»

سندرم ستارگان رسانه‌های اجتماعی
«اِسِنا اونیل» دختری آمریکایی است که در شش سال گذشته تمام زندگی خود را صرف انتشار عکس‌های شخصیِ بی‌نقص و مبتنی بر مد روز قرار داده بود تا اینکه دچار بحران روحی شد و به پوچی زندگی خود پی برد
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۹ ارديبهشت ۹۵ ، ۰۹:۵۴
مدیریت سایت

آیا تا کنون از خود پرسیده اید هنگامی که آنلاین هستید، چه میزان اطلاعات درباره شما روی اینترنت قابل دسترسی است؟ اگر به این موضوع می اندیشید که در کمال امنیت در پست سیستم خود نشسته و در حال وب گردی هستید، کاملا در اشتباهید. بگذارید به شما نشان دهیم چه اطلاعاتی از شما به سادگی در دسترس است.

در حالت آنلاین، چه اطلاعاتی از شما در حال افشا شدن است؟

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۸ ارديبهشت ۹۵ ، ۱۰:۲۲
مدیریت سایت

به گزارش گرداب به نقل از اینفونگاره، فضای مجازی به عنوان یکی از تاثیرگذارترین رسانه های عصر حاضر شناخه می شود. با فرهنگ سازی و مدیریت در این حوزه می توان ضمن کاهش تاثیرات مخرب آن، از کارکردهای مفیدی که دارد، بهره برد. بنابر توصیه های کارشناسان و پژوهش های انجام شده لازم است در این فضا نکات خاصی را رعایت کنیم که آن ها را در اینفوگرافی «فضای مجازی همراه با فرزندان» ویژه والدین باهم مرور خواهیم کرد.

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۴ ارديبهشت ۹۵ ، ۰۸:۲۳
مدیریت سایت

به گزارش گرداب، شبکه سلطنتی «بی‌بی‌سی فارسی» در تازه‌ترین برنامه خود برای تفرقه‌افکنی میان دو ملت هم‌زبان ایران و افغانستان مستندی ساخته است . در این مستند تلاش شده با سوءاستفاده از وضعیت و مشکلات برادران افغان در ایران، ژست دفاع از آنها گرفته شود و جوری وانمود می شود که انگار حکومت ایران، از پناهجویان افغان به عنوان نیروهای محافظ اسد در سوریه استفاده می کند.

شبکه های خارجی فارسی و در رأس آنها «بی. بی سی» کم با ایران اسلامی و با مردم به دشمنی نپرداخته اند. آن قدر که در دشمنی شان از هیچ دروغ و تزویری مضایقه نکرده اند. آنها در رسانه های زنجیره ای و سلطنتی شان که توسط کارتل ها و کمپانی هایی قدرتمند ساپورت مالی می شوند، حملات همه جانبه ای را تدارک دیده و می بینند. به تازگی از آخرین پروژه شبکه «بی. بی. سی» رونمایی شد. مستندی به نام «مدافعان اسد» که سازنده آن فردی است به نام «فریبا صحرایی». اما او دقیقاً کیست؟

فریبا صحرایی سالیانی را در روزنامه همشهری به فعالیت می پرداخت. او در عرصه سیاست، مهارت و تبحر خاصی نداشت و فعالیت خود را در این روزنامه در گروه علمی، فرهنگی متمرکز کرده بود.‏

صحرایی توانست تاحد قابل ملاحظه‌ای رشدکرده و با تدارک تیمی رسانه‌ای از حد خبرنگاری معمولی فراتر رفته و به سمت مسئول ویژه نامه‌های دانشجویی این روزنامه ارتقاء پیدا کند‏.‏

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۴ ارديبهشت ۹۵ ، ۰۸:۲۱
مدیریت سایت